جدیدترین اخبارهای دنیای gsm

قطع شبکه ۲G از سوی بزرگ‌ترین اپراتور مخابراتی امریکا AT&T

اپراتور AT&T بزرگ‌ترین شرکت مخابراتی آمریکا از تعطیلی کامل شبکه نسل دوم تلفن همراه خود خبر داد؛ هدف از این اقدام حرکت به سمت ارائه فناوری‌های جدید و خدمات نوین ارتباطی ازجمله ۵G است .

این شرکت با انتشار پستی در وب‌سایت خود، به‌طور رسمی اعلام کرد که از ژانویه‌ ۲۰۱۷ شبکه‌ اینترنت ۲G خود را غیرفعال کرده است؛ براساس این اطلاعیه جهت کمک به حمایت از رشد عظیم استفاده از دیتا و اینترنت تلفن همراه و آزادسازی منابع فرکانسی این کار انجام شده: “منابع طیفی آزادشده طی این فرآیند جهت توسعه‌ فناوری‌هایی نظیر ۵G و LTE-A اختصاص داده خواهد شد.

اصلی ترین کارکرد در LTE Advanced همگرایی حامل ها (Carrier Aggregation) و استفاده بهینه از طیف فرکانسی وآنتن های چندگانه (MIMO) است.
جان دانون، مسئول برنامه‌ریزی و رئیس گروه AT&T می‌گوید:
“با غیرفعال شدن شبکه‌ی ۲G، منابع آزادشده درنتیجه‌ این تصمیم برای توسعه فناوری‌های جدید نظیر ۵G استفاده خواهد شد. طبق برنامه، طی چند ماه آینده از این منابع برای معرفی نسل جدیدی از LTE استفاده خواهیم کرد.”
با قطع سرویس‌دهی AT&T نسل دوم شبکه موبایل بسیاری از کاربران در امریکا ازجمله کاربران اولین مدلهای آیفون دیگر امکان استفاده از اینترنت را از  طریق گوشی‌های همراه خود نخواهند داشت. درواقع کاربرانی که با گوشی‌های قدیمی از خدمات این اپراتور استفاده می‌کنند ازاین‌پس فقط امکان برقراری مکالمه و ارسال پیامک را در اختیاردارند و برای استفاده از اینترنت موبایل باید گوشی هوشمند خود را به مدل‌های جدیدتر به‌روز کنند.
شبکه اینترنت ۲G که با دو استاندارد GPRS و EDGE شناخته می‌شود هنوز در کشورهای زیادی استفاده می‌شود.
بر اساس آمار منتشرشده توسط AT&T میزان مصرف دیتا از طریق شبکه‌های تلفن همراه این شرکت نسبت به سال ۲۰۰۷ رشدی معادل۲۵۰ هزار درصدی داشته است:  “در سال ۲۰۰۷ میزان استفاده از گوشی‌های هوشمند بسیار محدود بود و سیستم‌عامل‌های Android و iOS از راه نرسیده بودند، اما حالا استفاده از تلفن همراه برای اتصال به اینترنت به یک امر عادی مبدل شده است.”
AT&T از دو سال پیش تصمیم خود برای بازنشسته کردن شبکه‌ی ۲G را اعلام کرده بود و در این مدت با مشوق‌هایی نظیر تخفیف یا ارائه دستگاه رایگان به مشتریان سعی در ترغیب آن‌ها به مهاجرت از ۲G به فناوری‌های جدیدتر داشت.

خالی کردن شبکه از پوشش ۲G می‌تواند راه را برای ورود فنّاوری‌های جدید مانند ۵G هموار کند.

AT&T اولین اپراتور مخابراتی امریکاست که شبکه نسل دوم خود را بازنشسته می‌کند، درعین حال Verizon، Sprint و T-Mobile هم برنامه‌های مشابهی را در این زمینه در دست اجرا دارند.

mohsen

محسن هستم 30 ساله طرفدار دنیایی متنوع اندروید و کاستوم رامها در Gsm-Developers

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا