12 / 11 / 1401
Asia/Tehran 01:58

یکی از ارورهایی رایج که بعد از آسیب دیدن  فلش مموری زیاد به چشم می خورد ارور Write Protected می باشد. وقتی این پیغام نمایش داده می شود کپی و انتقال اطلاعات از طریق حافظه فلش مموری غیر ممکن می شود و نه می توان حافظه را فرمت کرد نه می توان اطلاعاتی درون آن کپی کرد .
برای حل این مشکل یک سری نرم افزارها توسط شرکت های تولید کننده فلش مموری توسعه داده شده اند اما ما در این آموزش قصد داریم بدون نصب هیچ نرم افزاری و فقط با اجرای چند خط کد در CMD این مشکل را حل کنیم.

ابتدا در سرچ  منوی استارت یا فشار دادن کلید پنجره +R کلمه cmd را سرچ میکنیم و cmd رو باز میکنیم.

سپس دستور diskpart را تو خط فرمان تایپ میکنیم.

با دستور lisk disk لیست حافظه های متصل به سیستم نمایش داده می شوند.

 

با وارد کردن دستور select disk x حافظه مورد نظر انتخاب می کنیم.(x عدد حافظه مورد نظر هست مثل select disk 2)

در این قسمت دقت کنید که با توجه به حجم حافظه هایی که نوشته شده مورد صحیح رو انتخاب کنید چون با انتخاب نادرست ممکنه هاردتون رو اتخاب کنید و اطلاعاتتون از بین ببره.

حالا باید دستور clean را تایپ کرده و منتظر بمانید با این دستور به طور کامل تمام پارتیشن های یک دیسک را حذف کرده و دیسک را خام می کند هر آن چیزی که در درایو باشد حذف خواهد شد.

پس از اینکه پیغام Succeeded in cleaning the disk را در خط پایین این دستور دید، یعنی اطلاعات فلش مموری به طور کامل حذف شده است. حالا دستور create partition primary را وارد کرده و Enter کنید.

پس از ایجاد پارتیشن مورد نظر با وارد کردن دستور format fs=fat32 پارتیشن رو فرمت کنید. در این قسمت شما میتونید نوع فرمت رو تغییر بدید مانند ntfs، exfat و غیره..

دوستان این فرآیند ممکن است دقایقی به طول بیانجامد که زمان آن بسته به ظرفیت فلش مموری شما دارد. چرا که به صورت فرمت معمولی اینکار انجام خواهد شد نه بصورت Quick format. برای انجام فرمت سریع این کد رو وارد کنید( format fs=fat32 quick).

و در قسمت آخر با دستور assign به صورت خودکار یک Drive letter یا حرف درایو به حافظه اختصاص داده خواهد شد و کار تمام است.

 


56 نوشته
Ali
علاقه مند به دنیای صفر و یک.

4 Comments

 1. مریم

  من اینکارو کردم الان اصلا فلش ام بالا نمیاد

   1. mohsen

    فلش شما کلا خراب شده متاسفانه

 1. a2

  اموزش کاملا دقیق هس… با همین روش اشتباهی ی داید 500 گیگی رو فمت کردم… ب اسم درایو دقت کنین….

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند