جدیدترین اخبارهای دنیای gsm

سامسونگ جزئیات تکنولوژی پردازشی 11LPP را اعلام کرد

کمپانی سامسونگ توضیحاتی در مورد فناوری جدید 11LPP خود ارائه کرد. این فناوری برای تولید پردازنده‌های موبایل جدید مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

سامسونگ یک فناوری جدید به واحد تولیدی صنایع نیمه‌هادی خود اضافه کرده است؛ فرآیند تولید 11LLP که برای پردازنده‌های رده‌بالای مخصوص گوشی‌های هوشمند طراحی شده است.

این فناوری از سال آینده برای تولید پردازنده‌های موبایل جدید این غول کره‌ای مورد استفاده قرار خواهد گرفت. باید اشاره کنیم که این تکنولوژی جدید بر پایه‌ی فناوری‌های ۱۴ و ۱۰ نانومتری سامسونگ ساخته شده است.

سامسونگ جزئیات تکنولوژی پردازشی 11LPP را اعلام کرد
سامسونگ جزئیات تکنولوژی پردازشی 11LPP را اعلام کرد

فرآیند 11LPP سامسونگ یکی دیگر از تکنولوژی‌های پردازشی هیبریدی است که برای افزایش سرعت مهاجرت بین فرآیند‌های پردازشی توسط این کمپانی کره‌ای طراحی شده است.

این فرآیند جدید بر پایه‌ی 14LPPنیست که اتصالات در آن از نوع ۲۰ نانومتری BEOL هستند؛ بلکه در واقع 11LPP بر پایه‌ی فرآیند ۱۰ نانومتری BEOL (سرنام Back end of line) سامسونگ توسعه داده شده است و به‌همین دلیل چیپ‌ست‌هایی که با این تکنولوژی ساخته خواهند شد، نسبت به تراشه‌های ۱۴ نانومتری، ابعاد کوچک‌تری خواهند داشت. البته فناوری 11LPP همچنان از المان‌هایی استفاده می‌کند که در فرآیند تولید 14LPP ارائه می‌شود.

سامسونگ در ماه اکتبر تولید آی‌سی‌ با استفاده از فناوری تولید 10LPE را آغاز کرد و حالا این کمپانی خود را آماده می‌کند تا پردازنده‌های جدیدی بر پایه‌ی فرآیند 10LPP تولید کند. این شرکت از هر دو فناوری مورد اشاره به‌منظور تولید نسل جدید پردازنده‌های مخصوص گوشی‌ هوشمند و دیگر دستگاه‌ها استفاده می‌کند. این در حالی است که چیپ‌ست‌های کم‌مصرف و کوچک سامسونگ همچنان از تکنولوژی‌های ۱۴ نانومتری این شرکت بهره می‌برند.

فرآیند 11LPP را می‌توان پلی بین فرآیند‌های ۱۰ نانومتری و ۱۴ نانومتری تلقی کرد. این تکنولوژی طراحی شده است تا بتوان تعداد بیشتری ترانزیستور را در یک چیپ‌ست قرار داد و علاوه بر این، بهبودهایی در فرکانس‌ کاری تراشه‌ها اعمال کرد.

استفاده از این فناوری جدید همچنین باعث خواهد شد میزان مصرف انرژی توسط این چیپ‌ست‌ها کاهش یابد. سامسونگ وعده داده است که عملکرد تراشه‌های جدید مبتنی بر 11LPP نسبت به تراشه‌های مبتنی بر فناوری 14LPP با تعداد ترانزیستور برابر و میزان مصرف انرژی یکسان، معادل ۱۵ درصد بهبود خواهد یافت.

علاوه بر آنچه گفته شد، استفاده از فرآیند 11LPP در مقایسه با فرآیند 14LPP باعث خواهد شد ابعاد تراشه‌ها حدود ۱۰ درصد کاهش یابد؛ ولی در عین حال تعداد ترانزیستورهای موجود روی این تراشه‌ی جدید با تعداد ترانزیستورهای موجود روی تراشه‌های مبتنی بر 14LPP برابر خواهد بود. از دیگر ویژگی‌های استفاده از فناوری جدید 11LPP این است که امکانی فراهم می‌کند تا چگالی ترانزیستورها در مقایسه با فرآیند تولید 14LPP بیشتر باشد.

شرکت سامسونگ سال آینده، تولید پیشرفته‌ترین پردازنده‌های خود را بر پایه‌ی فناوری 8LPP آغاز خواهد کرد. با این حال، معرفی اولین تراشه‌های تجاری EUV جلوی تکامل فناوری‌های DUV را نخواهد گرفت. سامسونگ در تلاش است تا در طول فصل آینده، از فرآیند تولید 14LPU و 10LPU نیز رونمایی کند. این دو تکنولوژی جدید و نیز فناوری 11LPP، برای دستگاه‌هایی با مصرف انرژی بسیار کم در نظر گرفته شده‌اند.

سامسونگ انتظار دارد از نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۸، تولید تراشه‌های جدید مبتنی بر فرآیند 11LPP را آغاز کند. تولید انبوه پردازنده‌های 11LPP نیز به برنامه‌ی زمان‌بندی‌ مشتریان سامسونگ بستگی دارد.

reza.seven

سلام ، رضا کلانی هستم اهل پایتخت مقاومت ایران ،شهر دزفول با مدرک مهندسی مکانیک : علاقه مند به دنیای خودروها ،عکاسی،فناوری و نرم افزار در خدمت شما هستم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا